Katastrální území: |
Machnín | |
Rozloha: | 10,11 km2 | |
Počet obyvatel: | 1.080 |
Machnín po většinu své existence (už od 15. století) fungoval jako samostatná obec. Jako 33. liberecká čtvrť byl přidán až v roce 1980. Jedno z nejtěžších období pro rozvoj obce bylo zřejmě po druhé světové válce, kdy bylo přes 75 % původních obyvatel odsunuto pro jejich německou národnost.
Vhodné umístění poblíž R35 a snadná dostupnost do Liberce – MHD, vlak i ČSAD předurčuje tuto městskou část jako vhodného kandidáta pro další rozvoj. Potíž je v tom, že zatím nejsou splněny některé další nutné předpoklady. Částečně je to způsobeno tím, že do nedávné doby nebyl žádný nástroj, jak na libereckém zastupitelstvu prosazovat požadavky této okrajové čtvrti. Kvalitu případného bydlení opticky snižuje rozmístění průmyslových areálů podél příjezdové komunikace ze Stráže nad Nisou od R35. Některé nejsou příliš dobře udržovány a kazí tak celkový dojem celé oblasti (část jich navíc ani nepatří do Machnína, ale do Svárova).
Vypadá to ale, že se blýská na lepší časy. Se změnou ve vedení Liberce nastala i změna v přístupu. Na doporučení vedení města začaly vznikat tzv. osadní výbory, které budou více schopné předkládat návrhy a připomínky jednotlivých městských částí. Proto mohl v roce 2015 vzniknout Osadní výbor pro Machnín, Karlov a Bedřichovku (více zde: http://www.somach.cz/news/osadni-vybor-ustanoven/). Díky tomu se nyní řeší nové chodníky, hluková zátěž na Bedřichovce z R35 a také již proběhla rekonstrukce autobusové zastávky.
Sportovní vyžití je na velmi dobré úrovni. V místě je golfové hřiště, jízdárna, cyklostezky i značené turistické trasy (mj. na hrad Hamrštejn). O společenské aktivity se stará několik místních spolků – především SOMACH (Společnost občanů Machnína www.somach.cz), která aktivně zaštiťuje různé společné akce. Dále jsou aktivní i místní dobrovolní hasiči a fotbalový klub. Výhodou také je, že v místě funguje základní škola (1.stupeň) a mateřská školka.
Výstavba
V současné době se výstavba omezuje na dílčí rodinné domy a případné rekonstrukce stávajících objektů. Možnosti jsou ale limitovány absencí kanalizačního řadu a pouze částečnou plynofikací (pouze u hlavní silnice).
Na co si dát v pozor
Jak jsem zmínil výše, absence kanalizačního řadu znamená nutnost individuálního řešení u každé žádosti o výstavbu.
Omezenou dostupnost plynofikace obyvatelé řeší topením v lokálních topeništích s občas neblahým vlivem na kvalitu ovzduší.
(Zdroje: předseda Osadního výboru pro Machnín, Karlov a Bedřichovku, wikipedia.org)
homeo násslužbyčlánkyFAQochrana osobních údajůkontakty |
© copyright Petif, webdesign & developed by 5Q, spol. s r.o. |